Technologia 4k i 8k – jak bardzo się różnią?

Technologia 4k i 8k – jak bardzo się różnią?

31 stycznia 2024 0 przez admin

Technologie 4k i 8k różnią się głównie pod względem rozdzielczości, co ma duży wpływ na jakość obrazu. Obie te technologie oferują niesamowitą jakość obrazu. Technologia 8k jest bardziej zaawansowana i oferuje jeszcze więcej szczegółów, ale również wymaga większych zasobów i jest bardziej eksperymentalna jeśli mowa o zakresie masowego użytku w porównaniu do technologii 4k. Wybór między nimi zależy od indywidualnych preferencji oraz dostępnego budżetu.

Wprowadzenie do technologii 4k i 8k

Technologia 4k i technologia 8k odnoszą się do rozdzielczości ekranu w pikselach na szerokość. Są to standardy związane z jakością obrazu w przypadku telewizorów, monitorów, kamer video i innych urządzeń wyświetlających obraz. Poniżej krótkie wprowadzenie do tych zaawansowanych technologii.


Różnice między 4k a 8k

Różnica między technologiami 4k i 8k dotyczą głównie rozdzielczości, szczegółowości obrazu, zastosowań praktycznych oraz wymagań dotyczących zasobów. Poniżej kilka kluczowych różnic.

 1. Rozdzielczość
 • 4k – ekran ma rozdzielczość 3840 × 2160 pikseli, co daje 8,294,400 pikseli łącznie.
 • 8k – ekran ma rozdzielczość 7680 × 4320 pikseli, co daje 33,177,600 pikseli łącznie. Różnica w ilości pikseli jest znaczna. Ekran 8k zawiera czterokrotnie więcej pikseli niż ekran 4k.
 1. Szczegółowość obrazu
 • 4k – oferują bardzo wysoką jakość obrazu szczególnie w porównaniu z tradycyjną rozdzielczością.
 • 8k –  zapewnia jeszcze więcej szczegółowości obrazu, co jest dobrze zauważalne na dużych ekranach.
 1. Przyszłość produkcji treści
 • 4k – jest to standard dla wielu produkcji filmowych, telewizyjnych i video. Oferuje wysoką jakość przy rozsądnej ilości danych.
 • 8k – jest to przyszłość w produkcji treści. Choć nie jest jeszcze powszechnie używana, to coraz więcej producentów eksperymentuje z produkcją w jakości 8k. To może przyczynić się do powstawania jeszcze bardziej zaawansowanych  i realistycznych treści video.
 1. Wymagania dotyczące zasobów 
 • 4k – wymaga odpowiedniej przepustowości internetu i mocy obliczeniowej. Jest już dobrze dostosowana do wielu standardowych sytuacji.
 • 8k – wymaga znacznie większych zasobów. Jednakowo jeśli mowa o przepustowości internetu oraz mocy obliczeniowej, co sprawia, że jest bardziej wymagająca w kwestii infrastruktury.
 1. Koszty
 • 4k – jest bardziej przystępna cenowo niż 8k. Zarówno jeśli mowa o samym zakupie, jak i produkcji treści.
 • 8k – jest obecnie droższa i jest dostępna głównie w najnowszych, zaawansowanych urządzeniach multimedialnych.

Różnice te wynikają głównie z rozdzielczości, co przekłada się na większą szczegółowość obrazu. Jednak zastosowanie praktyczne i wymagania dotyczące zasobów sprawiają, że 8k jest obecnie bardziej eksperymentalne i skierowane głównie do entuzjastów, profesjonalistów oraz najnowszych urządzeń mobilnych.

Praktyczne zastosowania rozdzielczości 4k i 8k

Rozdzielczość 4k i 8k znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach, oferując wyjątkowe doznania wizualne i możliwość produkcji. Poniżej kilka praktycznych zastosowań obu tych technologii.

Technologia 4k

 • Telewizory i monitory — umożliwia oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości, w wyjątkowo wysokiej jakości. Idealnie dla filmów, seriali, gier komputerowych i transmisji sportowych. Monitory są popularne wśród profesjonalistów, którzy zajmują się grafiką, projektowaniem lub edycją video.
 • Kamery filmowe — są powszechnie używane w profesjonalnej produkcji filmowej. Umożliwiają nagranie obrazu w wysokiej rozdzielczości i jakości materiałów video.
 • Gry video — na platformach, takich jak konsole i komputery osobiste oferują obsługę rozdzielczości 4k, co skutkuje bardziej realistycznymi doznaniami wizualnymi dla gracza. 
 • Transmisje online — platformy streamingowe oferują treści w rozdzielczości 4K. Dzięki temu użytkownik ma klarowne obrazy podczas oglądania transmisji na żywo.

Technologia 8k

 • Telewizory o dużych przekątnych — są projektowane głównie dla tych, którzy chcą doświadczyć niesamowitej ostrości obrazu na dużych ekranach.
 • Produkcja filmowa i telewizyjna — kamery 8k są stosowane w profesjonalnych produkcjach filmowych. Dostarcza niesamowitą jakość obrazu, szczególnie przy scenach wymagających dużego zbliżenia. 
 • Medycyna i diagnostyka — w dziedzinie medycyny  obrazy w wysokiej rozdzielczości są kluczowe w diagnostyce medycznej. 8k znajduje zastosowanie w systemach obrazowania medycznego.
 • Projekty architektoniczne i inżynierskie — profesjonaliści zajmujący się projektowaniem, architekturą czy inżynierią mogą korzystać z monitorów 8k do precyzyjnej analizy i oceny detali w swoich projektach.
 • Rozrywka domowa i gaming — telewizory 8k dostarczają niesamowitej jakości obrazu w domowych systemach rozrywki. Gry video w rozdzielczości 8k oferują niesamowite wrażenia wizualne.

Warto uważać, że  chociaż obie technologie oferują niesamowitą jakość obrazu, dostosowanie ich do konkretnej dziedziny zależy od specyfiki danego zastosowania i dostępności infrastruktury i zasobów.

Telewizor 4k lub 8k – jaki wybrać?

Wybór pomiędzy 4k i 8k zależy od kilku czynników, takich jak budżet, preferencje wizualne, rozmiar ekranu, rodzaj treści, które zamierzasz oglądać oraz aktualne standardy technologiczne. Poniżej kilka kwestii, które trzeba rozważyć.

 • Budżet — telewizory 8k są sporo droższe niż te 4k. Jeśli budżet jest kluczowym czynnikiem, to 4k może być bardziej dostępne.
 • Rozmiar ekranu — dla mniejszych ekranów do 55 cali różnica pomiędzy 4k a 8k może być niezauważalna, zwłaszcza z normalnej odległości. W przypadku dużych ekranów powyżej 65 cali 8k oferuje większą szczegółowość. 
 • Standardy treści – w chwili obecnej większość treści, które dostępne są w internecie jest w standardzie 4k, a więc można powiedzieć, że technologia  4k jest kompatybilna z obecnymi standardami.
 • Przyszłość technologiczna — jeśli chcesz zainwestować na lata, to technologia 8k wydaje się bardziej przyszłościowe, ponieważ treści w tej rozdzielczości mogą stawać się coraz popularniejsze w przyszłości. 
 • Zastosowanie — w sytuacji, w której oglądasz standardowe programy telewizyjne, filmy i gry, to telewizor 4k może spełniać wszystkie Twoje potrzeby. Jeśli jednak jesteś entuzjastą technologii, pasjonatem gier video, to telewizor 8k może dostarczyć jeszcze więcej bardziej imponujących wrażeń wizualnych.

Jeśli masz ograniczony budżet, preferujesz sprawdzone, dostępne standardy (4k) i nie planujesz inwestycji w treści 8k, to telewizor 4k będzie dla Ciebie odpowiedni. Jednak jeśli zależy Ci na nowoczesnych technologiach, masz większy budżet i planujesz korzystać z treści o rozdzielczości 8k może być atrakcyjną opcją, zwłaszcza w przyszłości.